Drodzy rodzice/opiekunowie i uczestnicy zajęć „Lubię siebie”

W tym trudnym czasie nie możemy spotkać się z Wami osobiście, dlatego proponujemy Wam podtrzymanie w warunkach domowych tego, nad czym pracujemy na zajęciach – podnoszenia poczucia własnej wartości, wiary we własne możliwości i umiejętności, odnajdywania swoich mocnych, pozytywnych cech i wykorzystywania tego potencjału w życiu codziennym. Jest to bardzo ważne dla młodego człowieka, który wchodzi w etap dorastania i przygotowuje się do drogi w dorosłość. Ugruntowana samoocena otwiera przed nim wykorzystywanie swojego potencjału w najróżniejszych sytuacjach życia społecznego i zapewnia poczucie bezpieczeństwa i wewnętrznego zadowolenia. Prowadzi również do osiągania małych lub większych sukcesów w różnych sferach funkcjonowania. Wy jako rodzice/opiekunowie odgrywacie tutaj bardzo ważną rolę. Wasze komunikaty, oceny sposób zachowania mogą zwiększyć motywację dzieci w poszukiwaniu swoich dobrych, pozytywnych stron, wykorzystywania ich, a co za tym idzie osadzić ich samoocenę na poczuciu swoich kompetencji, możliwości, zdolności i umiejętności.

Dlatego proponujemy Wam wprowadzenie „Dzienniczka pozytywnych przeżyć”. Nie jest to nic trudnego. Wystarczy duża kartka papieru, długopis oraz pozytywna motywacja.

POZYTYWNE

PRZEŻYCIA

DNI TYGODNIA

 

Pon

Wt

Śr

Czw

Pt

Sob

Ndz

Co fajnego

dobrego

dziś się dla mnie

wydarzyło?

             

Jakie pozytywne

uczucia dziś

przeżywałem?

             

Co wg mnie

pozytywnego

zrobiłem/powiedziałem?

             

Co pozytywnego zauważyli moi rodzice/ opiekunowie?

               

 

Myślimy, że wypełnianie Dzienniczka będzie świetną frajdą dla Was jako rodziców/opiekunów oraz dla Waszych dzieci. Może zdarzyć się tak, że dzieci nie będą widziały niczego pozytywnego, wtedy to Państwo mogą dać swoim dzieciom własną refleksję odnoszącą się do fajnych/ dobrych/ pozytywnych zdarzeń prowokując tym samym refleksję u dzieci. Jest to świetna zabawa zbliżająca rodziców i dzieci do siebie, budująca pozytywną więź, ponieważ dzieci mają poczucie, że Wy jako rodzice jesteście nimi zainteresowani ale tylko w tym pozytywnym aspekcie, zauważacie i doceniacie ich próby, starania, zachowania, co może dać im wielką satysfakcje.

Jeśli podejmą Państwo pozytywne wyzwanie postaramy się kontynuować Waszą pracę na zajęciach!

 Życzymy dużo zdrowia, sił i wytrwałości dla Was i Waszych dzieci w tym trudnym czasie.

Joanna Piaśnik i Magda Sobczyk